dr inż. Andrzej Chmielniak

Politechnika Warszawska

Jestem pracownikiem Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Pracuję jako straszy wykładowca w Zakładzie Teorii Maszyn i Robotów.

W swojej pracy naukowej i dydaktycznej zajmuję się automatyką oraz robotami. Szczególnie chętnie zajmuję się programowaniem robotów mobilnych, które poruszają się (a przynajmniej powinny...) samodzielnie. Staram się nauczyć studentów, w jaki sposób zaprojektować układy sterowania urządzeniami technicznymi różnego rodzaju, między innymi robotami.

Jednym z moich ulubionych zadań na uczelni jest popularyzacja nauki i techniki, dlatego chętnie angażuję się w prace związane z prowadzeniem zajęć dla dzieci i młodzieży. Prowadzę na przykład zajęcia w ramach Festiwalu Nauki, czy też Pikniku Naukowego.

Prywatnie jestem ojcem trzech córek w wieku szkolnym.

Moją pasją jest turystyka. Wolny czas bardzo lubię spędzać wraz z rodziną na łonie natury, czyli w lasach, w górach czy też nad morzem. Fascynuję się również kolejnictwem, dlatego bardzo często odwiedzam te miejsca, gdzie można zobaczyć ciekawe pociągi czy też inne urządzenia kolejowe. Bardzo też lubię robić zdjęcia.